Sekret pięknych firan

Sekret pięknych firan

Firany dodają charakteru do każdego pomieszczenia. Obecnie zdarza się, że zastępuje się firany roletami, żaluzjami lub innymi elementami wystroju okien. Jednak wciąż są one chętnie wieszane, a nawet wręcz konieczne, aby urządzić klimatyczne wnętrze.
Firany można zakupić w formie gotowego produktu. Często też są szyte na indywidualne zamówienia. Tym bardziej, że wybór tkanin, wzorów i kolorów jest duży. Do tego sklepy oferujące tkaniny na firany w większości również oferują usługę szycia. 

Wybór tkaniny – na co zwrócić uwagę

Przed wyborem, z jakiego materiału będą firany, warto najpierw wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

– przepuszczalność światła (grubość tkaniny)

– odporność na zagniecenia

– układanie się (struktura materiału)

– charakter wnętrza (decyduje o kolorze, wzorze, itp.)

Warto wziąć też pod uwagę, czy firany będą wymagały częstej pielęgnacji, czy trzeba je prasować, w jaki sposób prać. 

Z jakich tkanin szyje się firany?

Współcześnie tkaniny na firany mają w składzie sztuczne włókna, choć w ofercie są także tkaniny bawełniane oraz jedwabne (najczęściej z domieszkami innych włókien). 

Tkanina żakardowa

To idealny materiał na firany. Tkanina najczęściej spotykana i najchętniej wybierana. Jest praktyczna. Produkowana ze sztucznych nabłyszczanych poliestrowych włókien. Pozwala to na jej częste pranie, ładne układanie na oknie (nie gniecie się) i możliwość uszycia praktycznie każdej wielkości i kształtu firany. Żakard dobrze przepuszcza światło. 

Woal

To tkanina o gęstym, ścisłym splocie, najczęściej z bawełny z dodatkiem sztucznych włókien. Jest średnio przeźroczysta, dzięki czemu można z niej uszyć firany do mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Jej struktura pozwala nieco zniwelować zbytni dostęp światłą do środka. Poza tym woal występuje w bardzo wielu kolorach. Pozwala to na uzyskanie niesamowitych klimatów w każdym wnętrzu. Jest jednak wymagający w pielęgnacji. Z zasady wymaga ręcznego prania w chłodnej wodzie. 

Tiul

Tkanina delikatna, o malutkich oczkach. Najczęściej bawełniana, rzadziej jedwabna. Jest przejrzysta, daje piękne efekty we wnętrzach. Świetnie się układa, idealny do wszelkiego typu drapowań i przymarszczeń. Tkanina tiulowa wymaga uwagi przy pielęgnacji i częstego prasowania (ma tendencje do gniecenia się).

Organza 

Tkanina zwiewna, przepuszczająca światło, dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Produkowana najczęściej z poliestru, nylonu, czasami również bawełny, w sporadycznych przypadkach z jedwabiu. Można spotkać organzę gładką, z flokowanymi lub wyszywanymi wzorami, brokatem, błyszczącą nicią, itp. Aby nieco zmniejszyć przeźroczystość tego materiału można zdecydować się na wersję, tzw. kreszowaną – oryginalnie “pognieciona” tkanina. Nie wymaga pieczołowitej pielęgnacji (oprócz jedwabiu).

Piękne firany to ważny element wystroju wnętrza. 

Daniel